یادی از دکتر مصدق

یادی از دکتر مصدق

نویسنده : فروزان مجدی نسب   زمان و تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۳   

می گویند زمانی که قرار بود دادگاه لاهه برای رسیدگی به دعاوی انگلیس در ماجرای ملی شدن صنعت نفت تشکیل شود، دکتر مصدق با هیات همراه زودتر از موقع به محل رفت. در حالی که پیشاپیش جای نشستن همه ی شرکت کنندگان تعیین شده بود دکتر مصدق رفت و روی صندلی انگلستان نشست. قبل از شروع جلسه یکی دو بار به دکتر مصدق گفتند که اینجا برای هیات انگلیسی در نظر گرفته شده و جای شما آن جاست اما پیرمرد تحویل نگرفت و روی همان صندلی نشست.
جلسه داشت شروع می شد و هیات نمایندگی انگلیس روبروی دکتر مصدق منتظر ایستاده بود تا بلکه بلند شود و روی صندلی خودش بنشیند اما پیرمرد اصلاً نگاهشان هم نمی کرد.
جلسه شروع شد و قاضی رسیدگی کننده به مصدق رو کرد و گفت که شما جای انگلستان نشسته اید و جای شما آن جاست.
کم کم ماجرا داشت پیچیده می شد که مصدق بالاخره به حرف آمد و گفت:خیال می کنید نمی دانیم صندلی ما کجاست و صندلی انگلیس کدام است؟ نه آقای رییس، خوب می دانیم جایمان کجاست اما راستش را بخواهید چند دقیقه ای روی صندلی دوستان نشستن برای خاطر این بود تا دوستان بدانند برجای ایشان نشستن یعنی چه. او اضافه کرد که سال های سال است که دولت انگلستان در سرزمین ما خیمه زده و کم کم یادشان رفته که جایشان این جا نیست.
با همین ابتکار و حرکت عجیب بود که تا انتهای نشست فضای جلسه تحت تاثیر مستقیم این رفتار پیرمرد قرار گرفت و در نهایت هم انگلستان محکوم شد.

برچسب ها :   

  

این مطلب ۴ دیدگاه دارد

قصد جسارت ندارم ولی داستانی که نوشتید واقعیت تاریخی نداره می تونید برای اطلاع بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید

http://www.gomaneh.com/1176/%D9%85%D8%B5%D8%AF%D9%82-%D8%B3%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA/    سلام
    جنبه تاریخی دارد و میتونوانید به کتاب سر پیتر رمزباتم سفیر اسبق بریتانیا در ایران مراجعه کنید.
    این سایت هم چندان معتبر به نطر نمیاد در مقابل سایت هایی که از این خبر پشتیبانی کردنجملات قصاری که باید همیشه بیاد داشت.سلام خیلی خوبه که اطلاعاته مردمو بالا میبرید ولی محمدرضا میگن واقعیت نداره خوب ادم گیج میشه بهتره اول تحقیقات کامل بشه بعد وارد سایت برای مطالعه بزارین والبته قصد جسارت ندارم وخسته نباشین میگم به این همه زحمتارسال دیدگاه

نظر شما :