آخرین اخبار محرم

گزارش های محرم ۱۳۹۳ – شب هشتم + تصاویر

گزارش های محرم ۱۳۹۳ – شب هشتم + تصاویر

نویسنده : محمودرضا مجدی نسب   زمان و تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۳   

تکیه گردی در واقع نوعی صله رحم است.صله رحم چیست ؟
احوالپرسی از خویشان و نزدیکان و همسایگان و مگر تکیه گردی جز این است .
امشب هیات عزاداران محله ی قلعه – کوی شهید مجدیان – در قالب هیاتی منسجم به دیدار همسایگان هفت گانه خود رفت.هفت محله ای که به همراه کوی مجدیان ، زیر پرچم قلعه قرار می گیرند و هیاتی متحده را تشکیل می دهند.ساعت به  ۱۰٫۳۰ نزدیک میشد که حرکت کردیم . ابتدا به سراغ نزدیکترین همسایه رفتیم.هیات فاطمیه .
صدای حزین و سوز ناک مداح خوبمان اقای علی شیخ نجدی با نوحه ی زیبایش با بند تکراری زیر ، شوری در فاطمیه به پا کرد بخصوص زمانی که از زبان رباب می خواند :
مانده داغی بر جگرم
خدا نشد آبی برسانم به اصغرم
پس از آن شیب تند محله ی قلعه را پشت سر گذاشتیم و بر عزاداران ” حسینیه آل علی ” وارو شدیم . استقبال میزبانان نشان از وحدت محله داشت.به راه خود ادامه دادیم و به تکیه مرحوم حاج باقر رشنو رسیدیم . محیطی فراخ برای چلاب آماده کرده بودند . مداح ، یاد و خاطره ی ملا باقر رشنو را زنده کرد.از کوچه ی تنگ و باریکی گذشتیم و به حسینیه حضرت ابوالفضل العباس رسیدیم . لحظاتی توقف کردیم و هنوز به راه نیفتاده بودیم که به ” مسجد قلعه ” رسیدیم .  مسجد قلعه با آن ابهت دیرینه و به یاد ماندنی گذشته اش که روزگاری مقر اصلی ” علم یراق ” بود و اقای غلامرضا مجدی ف حاج اسماعیل با هیکل ورزیده اش یک پای ثابت برنامه بود .
به مسیرمان ادامه دادیم . به تکیه ” داوری ها ” رسیدیم . میزبانان از عدد انگشتان یک دست فراتر نبودند.از انجا گذشتیم و به کوی آیت الله معزی رسیدیم .این مکان در واقع آخرین ایستگاه بود.خانواده های محترم معزی و عباسی در این مکان میزبان بودند.ساعت به ۱۱٫۴۵ شب نزدیک می شد که وارو محله ی خودمان شدیم.این دومین سال پیاپی است که این رسم حسنه را به جای می اوریم .
در طول مسیر اقای امین شیخ نجدی نیز به نوحه سرایی پرداخت.امشب ( ۱۰ آبان ) نیز همچون شب های گذشته ، هیات های مختلفی وارد محله شدند و ار آنان به گرمی استقبال شد . از این هیءات می توان به زنجیر زنان صحرابدر مغربی – کوچه کاروان ، سنج و دمام علقمه و هیات عزاداران سید الشهدا اشاره کرد .
امشب ( ۱۱ آبان ) ساعت یازده ، تعزیه خواهیم داشت.انشاالله با حضور خود باعث دلگرمی دست اندر کاران شویدAU6A0573 AU6A0586 AU6A0589 AU6A0592 AU6A0594 AU6A0595 AU6A0597 AU6A0599 AU6A0602 AU6A0604

برچسب ها :   

  

این مطلب ۴ دیدگاه دارد

اقا محمود دست شما درد نکند واقعا شما نویسنده پر تلاش فامیل هستی و برنامه های محله توسط شما به تمام فامیل می رسد من به نوبه ی خود از شما ممنونمبا سلام . خواهش می کنم . امیدوارم این تلاش ها مورد توجه خوانندگان محترم قرار گرفته باشد .باسلام و خسته نباشی لطفا کلمه ملا را از اسم مرحوم باقر رشنو حذف نمایید ایشان دایی بنده هستند وتا جایی که خبر دارم ملا نبودند(از باب شوخی عرض کردم)شما حسینیه ملا باقر و مرحوم دایی بنده را ترکیب کردید باتشکرآقا محمود رضا اجرتان با اربابمان سیدالشهدا.مزدزحمتت رو از دست با برکت باب الحوائج قمربنی هاشم بگیری انشااللهارسال دیدگاه

نظر شما :