طرز تهیه شور

طرز تهیه شور

نویسنده : فروزان مجدی نسب   زمان و تاریخ انتشار : ۶ دی ۱۳۹۲   

گل کلم های زیبا و سفید،هویج های تازه و ابدار،جعفری های تازه و خوشبو و سردی هوا دست به دست هم دادند و مجابم کردند طرز تهیه شور را برای سرورانم علی الخصوص بانوان محترم خاندان را در بخش اشپزی بنویسم.امید که تهیه و از خوردن ان لذت ببرید.اما در مصرف ان اعتدال را رعایت کنید.

۱-گل کلم ۵/۱ کیلو

۲-هویج ۱ کیلو

۳-فلفل سبز شاخ بزی ۱۰ عدد

۴-خیار نیم کیلو

۵-جعفری ۲۵۰ گرم

۶-کرفس چند شاخه

۷-سرکه سفید سه لیوان

۸-نمک به میزان کافی

سبزیجات را تمیز شسته و به صورت قطعات تقریبا درشت خرد میکنیم.نمک را در اب سرد کاملا حل میکنیم.دقت کنید اب مورد استفاده ما سرد باشد .نیازی به جوشیدن اب هم نداریم.شوری اب نمک ما باید تا حدودی زیاد باشد.سبزیجات خرد شده بجز جعفری را با هم مخلوط و در ظرف در دار محکمی ریخته و روی ان را با شاخه های جعفری کاملا می پو شانیم.سپس اب نمک و سرکه سفید را اضافه میکنی تا روی مواد را کامل بپوشاند.ددقت داشته باشید که مقداری از سر ظرف ما خالی بماند.زمان لازم برای رسیده شدن شور دوازده الی پانزده روز است و در این مدت باید ظرف را در فضای خنکی مانند حیاط قرار داد.

نکته مهم :حتما در ظرف باید محکم باشد چون در غیر این صورت بخاطر وارد شدن هوا شور ما کپک زده و فاسد میشود

IMG_0002

مبتلایان به فشار خون از مصرف ان به شدت اجتناب کنند..

برچسب ها :   

  

این مطلب ۷ دیدگاه دارد

مواد لازم:

خیار، کرفس، گل کلم، هویج، سبزیجات معطر شامل ترخون، شوید، سیر، فلفل سبزتند، سرکه، پودر گل‌پر
طرز تهیه:

ابتدا ظرف‌های مخصوص را به خوبی شسته و خشک کنید، سبزیجات فوق را به جز خیار، گل کلم، سیر و فلفل خرد کرده و پس از شست‌وشو، در معرض هوا قرار دهید تا کاملاً خشک شوند.

فلفل‌ها و خیارها را به صورت درسته کامل و گل کلم‌ها را نیز به همان ترتیب و با حفظ فرم اصلی با دست از یکدیگر جدا کنید تا به صورت گل کلم‌های کوچکی درآیند. خرد کردن گل کلم‌ها با چاقو، زیبایی شور را از بین می‌برد. سیرها را نیز به حالت حبه‌ای مورد استفاده قرار دهید. سبزیجات معطر را نیز پاک کرده و خوب بشویید سپس به قطعات حدود ۱۰ سانتی متری با ساقه خرد کنید.

پس از آنکه کلیه مواد آماده شد، خیار و سبزیجات دیگر، شامل گل کلم، هویج، کرفس و همچنین سبزیجات معطر، سیر، فلفل و پودر گل پر را به صورت لایه لایه، درون ظرف قرار دهید به ترتیبی که یک ردیف مواد شور و ردیف دیگر با سبزیجات معطر، سیر، فلفل و پودر گل‌پر، پُر شود.

سپس قابلمه‌ای را از آب پر کرده و به میزان هر ۲ لیوان آب، ۱ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید. در صورت تمایل، می‌توانید به مواد فوق مقداری سرکه نیز بیفزایید، سرکه طعم خوبی به شور می‌دهد. برای هر شیشه یک کیلوگرمی شور، نصف استکان سرکه کافی است. البته میزان سرکه رابطه مستقیمی با ذائقه افراد دارد.
لطفاً در تهیه این چاشنی شور، مراقب شوری آن باشید!
در صورتی که نمی‌خواهید از سرکه استفاده کنید، آب را درون قابلمه آلومینیومی بجوشانید، زیرا که در غیر این صورت، قابلمه سیاه خواهد شد.

پس از آنکه محلول آب و نمک و در صورت تمایل سرکه به نقطه جوش رسید، قابلمه را از روی حرارت برداشته و برای مدت کوتاهی صبر کنید تا دمای آن پایین‌تر آید.

هنگامی که دما از ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد به ۸۰ یا ۷۰ درجه رسید، یا به اصطلاح از حرارت افتاد، محلول حاصل را درون ظرف پر از مواد شور، تا اندازه‌ای بریزید که ظرف شما لبالب با محلول پر شده و روی سطح مواد را کاملاً بپوشاند.
شور

سپس در ظرف را محکم بسته و دو یا سه روز در محلی گرم و در صورت امکان در مقابل تابش خورشید قرار دهید. پس از طی این مدت زمان، آن را به یخچال یا محل سرد دیگری منتقل کنید.
چند تجربه خانه‌داری مرتبط:

۱ _ مراقب باشید تمام مواد و حتی ظرف آن‌ها خوب خشک شده باشند. وجود نم و قطره‌ای آب، ‌ممکن است سبب کپک زدن شور شما بشود.

۲ _ کاربرد ظروف شیشه‌ای از ظروف پلاستیکی بهتر است.

۳ _ برخی معتقدند استفاده از چند عدد نخود خام در لابه لای مواد، سرعت آماده شدن شور را بالا می‌برد.

۴ _ عده‌ای هم با قرار دادن تکه‌ای نان سنگک بر روی کلیه مواد و در دهانه ظرف از آن به عنوان مخمر استفاده می‌کند.

۵ _ برای انداختن خیار شور، از خیارهای سالم و ترد استفاده کنید. نحوه درست کردن خیار شور نیز همان روش فوق است.

۶ _ به سبزیجات معطر یاد شده، برگ کرفس و گشنیز هم می‌توان اضافه کرد.طرز تهیه شور

مواد لازم:

گل کلم
۱ کیلو
هویج
۱ کیلو
خیار قلمی ترد تازه سبز
۲ کیلو
ساقه کرفس با برگ
۰/۵ کیلو
شوید حدوا ۳۰۰ گرم
فلفل سبز تند ۵۰ گرم
سیر ۱ بوته
سرکه یا آبغوره ۱ لیوان
نمک به میزان دلخواه

طرز تهیه :

همه موادراشسته و خوب بگذارید تا خشک شود.

گل کلم ، هویج پوست کنده ، ساقه های کرفس را به اندازه ی دلخواه خرد کنید( نه خیلی ریز کمی درشت) . سیرها را حبه کنید و کنار بگذارید. برگهای کرفس بعد از اینکه خوب خشک شد و آب آن گرفته شد درشت خرد کنید.

سبزی شوید را بعد از شستن بگذارید مثل بقیه مواد خشک شود و درشت خرد کنید. سبزی شوید بهتر است در صورت امکان گل کرده و به تخم نشسته باشد و تخمهای آن هم رسیده و قهوه ای رنگ باشد.

به ازای هر یک لیوان آب جوشیده ی ولرم یک قاشق س نمک آشپزخانه ( بهتر است ید دار نباشد) *** ظرفی را که می خواهید در آن شور درست کنید خوب بشویید و خشک کنید بعد مقداری از مواد شور را داخل ظرف بریزید و لابه لای آنها برگهای کرفس خرد شده و سبزی شوید خرد شده بریزید ، این کار را ادامه دهید تا مواد تمام شود . بعد آب و نمک و سرکه یا آبغوره آماده شده را روی مواد شور بریزید تا روی سطح مواد را بگیرید ، بعد درب ظرف را محکم ببندید ودر فضای گرم آشپز خانه به مدت ۶-۵ روز نگهداری کنید تا شورکمی برسد، بعد ظرف شور را در یخچال یا در جای خنک به مدت حدواً۲۰ روزنگهداری کنید که بعد از این مدت می توانید میل کنید.

( شما می توانید ازسرکه سیب که مفیدتر است برای این منظور استفاده کنید که دراین صورت خوش طعم تر میشود ولی رنگ سبز خیارها را تغییر میدهد.)ترشی شور مخلوط

گل کلم + کرفس + خیار + هویج + فلفل سبز + سیر + سبزی های معطر + نمک + سرکه سفید + اب

طرز تهیه : تمام سبزی ها را به اندازه دلخواه خرد کنید سپس بشوئید و روی پارچه تمیزی پهن کنید تا آب اضافی شان برود و خشک شوند.

آب و نمک را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید و پس از ۱۰ دقیقه که جوشید از روی حرارت بردارید سپس سرکه را اضافه کنید و بگذارید خنک شود ( برای هر ۴ لیوان آب باید ۶ قاشق غذاخوری نمک و ۱/۲ لیوان سرکه سفید اضافه کنید ).

شیشه یا ظرف شور را خوب تمیز و خشک کنید ( دقت کنید که هیچ لکه چربی داخل ظرف نباشد ) ، کف ظرف شور مقداری سبزی معطر قرار دهید سپس مواد شور را داخل ظرف بریزید ، لابلای مواد نیز مقداری سبزی معطر و چند حلقه فلفل تند قرار دهید تا شور خوشمزه تری داشته باشید.

پس از پر کردن ظرف شور باید مخلوط اب نمک و سرکه را اضافه کنید ( مخلوط اب نمک و سرکه باید خنک شده باشد ) ، روی در ظرف نایلون قرار دهید تا هوا وارد شور نشود سپس در ظرف را محکم کنید و در جای سایه دار و خنک به مدت ۳۰ – ۴۰ روز قرار دهید تا شور آماده مصرف شود.

پس از این مدت زمان و اماده شدن شورها باید مواد را صاف کنید ( برای جلوگیری از گندیدن سبزی ها باید تمام سبزی های معطر را خارج کنید و مجدد آب نمک و شورها را داخل ظرف برگردانید ).

نکته ها : سبزی معطر مخلوطی ار سبزی های شوید ، مرزه ، ترخون ، جعفری و برگ کرفس میباشد.

آب نمک باید روی تمام شورها را بپوشاند ، در زمان چیدن مواد شور را تا لبه ظرف پر نکنید و مقداری پایین تر از حد معمول قرار دهید چون پس از اضافه کردن آب نمک مواد کمی اب نمک جذب میکنند و سطح اب نمک پایین تر میرود و سبزی هایی که خارج از اب نمک بمانند کپک میزنند.خواهر عزیزم کسانی که مبتلا به فشار نیستند با خوردن این ترشی حتما مبتلا خواهند شداقا محمد حسن این ترشی در کنار غذا سرو میشه فکر نمیکنم اتفاق خاصی بیفته البته اونا که فشار دارن نباید مصرف کنن ولی شامل همه نمیشه فروزان جونم خسته نباشیفروزان جونم نزدیک مانیتورو بخورم مرسی واقعا خوشمز س خسته نباشیارسال دیدگاه

نظر شما :